Sertoma Admin

Sertoma Admin

Kids Education Course

DSE 7164

Gulf breeze Sertoma has developed a kids education course based on fishing.  Thanks to fish Florida we have 200 rods & reels to hand out to rodeo participants that complete the three stage course.

Rods & Reels
fishflorida navarre beach marine science station
 
DSE 7159

Station one is getting familiar with the fish categories,  you will be required to say the names of several fish in English and the Greek name.

DSE 7159

Station two is knot tying which would include tying knot for a fish hook and tying a knot for a boat cleat.

DSE 7277

Station three is casting.  You will learn how a cast and you'll try to pull in one of the fish targets.

First Aid & Knots

It happens to the best fishermen as well. Getting hooked by your own hook is never planned but when it does, here are some great techniques on how to remove it. We've even provided you with some helpful information about knots and first aid that every fisherman should know.

Wishing For Warmer Weather Fishing!

Hello Folks … well, I would like to say that I have been doing a lot of fishing; however, the weather has been really COOOLLLDDDD for it in January when I have had the time.

Local Charities The Rodeo Supports

Target contributions for 2017

In 2017, we are budgeting $35,000.00 in contributions to benefit local activities within the community.

Local Reefs

Take advantage of our Reef Locations Guide below. We have deep water, shipwrecks, natural reefs and artificial reefs listed below. Each reef has the coordinates, depth, and brief description. Descriptions are courtesy of R. Turpin.

Our Sponsors

Gulf Breeze Sertoma Club would like to thank all of the sponsors that support us year after year. Without the help of all of you, this event simply wouldn't be possible. We're proud to see all of the businesses and private individuals take such pride in our community. This is our 26th Annual Family Fishing Rodeo and we hope to have your support for many years to come!

Local Ramps

Local Area Boat Ramps:

Below is a list of local area boat ramps. Included with each is the GPS coordinates along with a brief description of each location. Includes fee, parking, ramp condition, and other miscellaneous information. We've mapped the GPS coordinates for you. Just click on the GPS Coordinates to get directions.

Pearl Harbor Survivor - William Braddock

Pearl Harbor Survivor - William (Bill) Braddock:

The Gulf Breeze Sertoma is pleased to announce that Pearl Harbor Survivor, William Braddock, will be attending this year's Family Fishing Rodeo.

Marine Gas Locations

Local Marine Gas Locations

Need to find a station with ethanol-free marine grade gas? We've made it simple by gathering our local station information from pure-gas.org. Pure-Gas.org provides a definitive list of stations that sell pure, ethanol-free gasoline in the U.S. and Canada!

Visit Pure-Gas.org for a complete list of ethanol-free locations in the U.S. and Canada.

download the iPhone appAndroid pure-gas app on Google Play
 
 

Pure Gas Stations in Florida

 
Crestview SUNOCO 87 Sunoco Gas Station 850-460-2601 806 W James Lee Blvd 2014-07-28 Google Earth Google Map
Gulf Breeze SHELL 89 Breeze Mart 850-932-3512 199 Us Hwy 98 2014-09-21 Google Earth Google Map
Gulf Breeze UNBRANDED 89 Santa Rosa Yacht Club 850-934-1005 300 Hwy 399 2014-09-21 Google Earth Google Map
Gulf Breeze PURE 91 The Convenience Store 850-515-1000 6156 Us Hwy 98 2014-09-21 Google Earth Google Map
Jay UNBRANDED 91 J & J 850-675-4329 3270 Hwy 4 2014-07-13 Google Earth Google Map
Milton UNBRANDED 91 100 Peter Prince Airport 850-623-4151 5550 N Airport Rd 2014-05-14 Google Earth Google Map
Milton UNBRANDED 89 The Local Yocal 850-623-6364 5190 Ward Basin Rd 2014-04-08 Google Earth Google Map
Milton UNBRANDED 91 The Other Place 850-623-4543 5799 Dogwood Dr 2014-04-08 Google Earth Google Map
Pensacola CIRCLE K 87 Circle K 850-438-7646 700 Bayfront Pkwy 2014-10-03 Google Earth Google Map
Pensacola PURE 91 Lucky Penny 850-435-8346 2900 W Jackson St 2014-08-20 Google Earth Google Map
Pensacola PURE 93 Maria's Country Store 850-944-5363 7468 Mobile Hwy 2014-12-16 Google Earth Google Map
Pensacola UNBRANDED   Marina Oyster Barn 850-433-0511 505 Bayou Blvd 2014-04-10 Google Earth Google Map
Pensacola UNBRANDED 89 Parade 850-456-3838 550 Hwy 295 2014-04-10 Google Earth Google Map
Pensacola BP 91 Penny Patch 850-432-2710 832 Michigan Ave. 2014-06-21 Google Earth Google Map
Pensacola RACEWAY 87 Raceway 850-432-4526 2741 W Fairfield Dr 2014-11-25 Google Earth Google Map
Pensacola SHELL 91 Sorrento Shell 850-492-1612 12388 Sorrento Rd 2014-08-27 Google Earth Google Map
Pensacola BP 89 The Convenience Store 850-478-5725 8001 Scenic Hwy 2014-08-19 Google Earth Google Map
Pensacola UNBRANDED 91 Thumbs Up 850-455-6190 100 S Navy Blvd 2014-09-20 Google Earth Google Map
Pensacola UNBRANDED 89 X-Press Mart 850-494-1466 202 E Olive Rd 2014-04-29 Google Earth Google Map
Santa Rosa Bch A TO Z GAS 87 88 89 Sallys By The Sea Store 850-267-2016 2320 W Hwy 30a 2014-11-26 Google Earth Google Map

Leaderboard

2017 Results

Live Updates Button

2017 Leaderboard (View Awards & Prizes)

Last Updated: June 11, 2017 18:00
Fish
Master Angler Weight (Lbs.)
Fish

Junior Angler

(Under Age 14)

Weight (Lbs.)
Bluefish
1st
Bradshaw, Keith -M 1.8
Bluefish
1st
Sidner, Falcon -B
2.0
2nd
Madden, Amy -L 1.8
2nd
Powers, Breanna -G
1.9
3rd
Sidner, Scott -M 1.7
3rd
Thomas, Ethan -B 1.5
Bonita
1st
Swan, Pat -L
9.9
Bonita
1st
Etscheid, Max -B
10.3
2nd
Todd, William 6.4
2nd
Siyufy, Tate -B  8.7
3rd
Boston, Robert -M 5.3
3rd
Danish, Levi -B 5.1
Cobia
1st
Becker, Shelby -M 29.3
Croaker
1st
Hilliard, Aubrey -G
0.8
2nd
Butler, Wendi -L
17.6
2nd
Orlando, Levi -B
0.7
3rd
Hixon, Adrian -L 16.4
3rd
Eddins, Avery -G
0.5
Dolphin
 
1st
Hough, Amie -L 22.6
Flounder
 
 
1st
Waters, Sailor -G
1.8
2nd
Service, Dustin -M 9.0
2nd
Thomas, Billie -G
1.6
3rd
Service, Dylan -M 3.0
3rd
Hall, Nicholas -B
1.4
Flounder
 
 
1st
Gilliland, James -M 3.3
Grouper
 
 
1st
Evert, Anthony -B 3.6
2nd
Miller, Dennis -M 2.6
2nd
Guy, Parker -B 2.3
3rd
Amberson, Jace -M 2.5
3rd
Hall, Nicholas -B 0.3
Grouper
 
 
1st
McLemore, Mike -M 49.4
Mullet
 
 
1st
Wells, Evan -B
1.8
2nd
Payne, Charles -M 33.5
2nd
Orlando, Levi -B
1.5
3rd
Redmon, Zack -M 30.2
3rd
Sidner, Falcon -B
1.4
King Mackerel
 
 
1st
Lafon, Rian -M 43.6
Pinfish
 
 
1st
Hilliard, Aubrey -G 0.5
2nd
Woodley, David -M 17.8
2nd
Bonnin, Briceson -B 0.3
3rd
Bastura, Patrick -M  11.5
3rd
Sandfort Jr., Thomas -B   0.3
Mullet
 
 
1st
Daughtery, Aaron -M 2.4
Redfish
 
 
1st
Maxwell, Ryleigh -G 5.9
2nd
Ball, Steven -M 1.6
2nd
Maxwell, Emalyn -G 6.7
3rd
Miller, Dennis -M 1.5
3rd
Baltz, Thomas -B 5.9
Redfish
 
 
1st
Granger, Sonny -M  7.3
Skipjack
 
 
1st
Thomas, Billie -G 1.7
2nd
Maxwell, Ryan -M 7.2
2nd
Waters, Sailor -G 1.6
3rd
Kelley, Robert -M 6.5
3rd
Williams, Bella -G  1.5
Sheepshead
 
 
1st
-- --
Snapper
 
 
1st
Hand, Danny -B 22.1
2nd
-- --
2nd
Siyufy, Tate -B 14.0
3rd
-- --
3rd
Randolph, Jeddah Marie 8.3
Skipjack
 
 
1st
Sidner, Brandin -M 2.4
Spanish Mackerel
 
 
1st
Grote, Cohen 2.5
2nd
Carpenter, Larry -M 2.3
2nd
Sutter, Sydney -G 1.9
3rd
Finley, Clay -M 2.0
3rd
Danish, Levi -B 1.8
Snapper
 
 
1st
Evans, Justin -M 25.5
Speckled Trout
 
 
1st
Cutler, Leland -B
4.0
2nd
Knell, Jim -M 23.1
2nd
Rohan, Jake -B   
3.6
3rd
Hernandez, Vincent -M 21.7
3rd
Bonnin, Briceson -B
2.3
Spanish Mackerel
 
 
1st
Murphy III, Gene -M 3.9
White Trout 
 
 
1st 
Price Williams, Lexie -G 
0.6
2nd
Kladitis, Susan -L 3.7
2nd
Aicardi, Tyler -B 
0.6
3rd
Becker, Shelby -M  3.6
3rd
Sidner, Falcon -B
0.6
 
Speckled Trout 
 
1st
Finley, Clay -M
6.1
       
2nd
Kelley, Andrew -M
5.2
Master Angler
Aaron Daughtery
3rd
Crooke, Connor -M
4.9
 
White Trout
 
1st
Sidner, Scott -M
1.1
Lady Angler
Pat Swan
2nd
Sutherlin, James -M 0.8
3rd
Bradshaw, Carla -L 0.7
Junior Angler 
- Boy
Max Etscheid
 
 
--
--
--
 
--
Junior Angler 
- Girl
Sailor Waters
 
--
--

Special Prizes:

Red - White - Blue:

Lion Fish: 1st, 2nd & 3rd Place Prizes 

Fish Angler   Total 
 Red - White - Blue      1st
James Gilliand Family  
 2nd
Amey Madden Family  
 3rd  

Lion Fish

(by Total Count)

 1st Toner, Chad -M 101
 2nd Barfield, Greg -M 75
 3rd Phillips, Forrest -M 61

2016 Results

Live Updates Button

2016 Leaderboard (View Awards & Prizes)

Last Updated: June 12, 2016 17:00
Fish
Master Angler Weight (Lbs.)
Fish

Junior Angler

(Under Age 14)

Weight (Lbs.)
Bluefish
1st
Green, Daniel -M   1.8
Bluefish
1st
Herrin, Katelyn - G
1.6
2nd
--McLendon, Doug -M 1.7
2nd
--Torres, River - B  
1.4
3rd
--Green, Daniel - M 1.6
3rd
Sidner, Falcon - B 1.3
Bonita
1st
Osborne, David - M
12.5
Bonita
1st
Williamson, Gunner - B
11.4
2nd
 Lowe, Andy 11.3
2nd
--McMullen, Ian - B  9.6
3rd
 Kulas, Ken -M  9.3 
3rd
Hall, Nicholas - B -- 4.5
Cobia
1st
Canan, Mark -M 55.8
Croaker
1st
--Hilliard, Aubrey - G 
 2.0
2nd
 Tidwell, Doug - M
48.9 
2nd
--Schwartz, Brayden - B
 1.8
3rd
Knell, Jim - M  34.0
3rd
--Phipps, Mason - B
1.4 
Dolphin
 
1st
 Canan, Mark - M 10.7
Flounder
 
 
1st
Herrin, Katelyn - G 

2.0

2nd
Canan, Lacey - L  5.0
2nd
Tindal, Kinsley - G 
1.1
3rd
Askegard, Jason - M  3.6
3rd
--
 
Flounder
 
 
1st
Gililand Sr, J.D. -M 3.3
Grouper
 
 
1st
-- --
2nd
 Manning, Curt - M 2.3
2nd
-- --
3rd
Gililand, Jamie - M   2.1
3rd
-- --
Grouper
 
 
1st
Fields, Robert - M  10.6
Mullet
 
 
1st
Sidner, Falcon - B 
2.3
2nd
Jones, Ricky - M  9.8
2nd
Williamson, Gunner - B 
 1.6
3rd
Casey, Joe - M  8.4
3rd
--
 
King Mackerel
 
 
1st
 Mcmullen, Ian - M 14.4
Pinfish
 
 
1st
Tindall, Kinsley - G 0.8
2nd
--Terefengo, Veronica -L 13.0
2nd
Hays Jr. Jason -B 0.5
3rd
--Smith, Cameron -M  11.7
3rd
--Hilliard, Aubrey - G   0.4
Mullet
 
 
1st
 Ball, Steven -M  2.6
Redfish
 
 
1st
--Maxwell, Ryleigh - G   7.5
2nd
 Shows, Greg - M  2.2
2nd
Sidner, Falcon - B 5.7
3rd
--Manning, Curt - M 2.2
3rd
  Lee, Sariah - G 5.3 
Redfish
 
 
1st
 Maxwell, Ryan - M  8.3
Skipjack
 
 
1st
Schwartz, Brayden - B   1.7
2nd
--Locklin, Craig - M  6.6
2nd
 Sidner, Falcon - B --1.5
3rd
 Miller, Dennis - M  6.5
3rd
--Maxwell, Emalyn - G    1.4
Sheepshead
 
 
1st
Maxwell, Ryleigh - G  3.1 
Snapper
 
 
1st
Lacour, Tysen - B 18.2
2nd
--Miller, Dennis - M  2.0
2nd
 Johnson, Meghan - G 14.9
3rd
Sheppard, Cole - M   1.8
3rd
-- Canan, Andrianna - G 13.0
Skipjack
 
 
1st
Sheepard, Cole - M 1.9
Spanish Mackerel
 
 
1st
Wells, Evans - B 4.5
2nd
Trommelen, Andrew - M 1.7
2nd
Dunlap, Tanner - B 4.0
3rd
Pfeiffer, Austin - M 1.6
3rd
Sidner, Falcon - B 3.3
Snapper
 
 
1st
 Lafon, Rian - M 26.4
Speckled Trout
 
 
1st
Herrin, Katelyn - G
5.2
2nd
 Clark, Mike - M 23.3
2nd
Torres, River - B   
4.1
3rd
Lewis, Trace - M 23.3
3rd
Lee, Sariah - G
3.7
Spanish Mackerel
 
 
1st
Gerdine, Scott - M  5.0
White Trout 
 
 
1st 
Schwartz, Brayden - B 
 1.3
2nd
Franklin, Adam - M 4.0
2nd
 Hilliard, Aubrey - G 
0.8
3rd
Baus, Savnnah - L  3.1
3rd
 Phipps, Mason - B
 0.7
 
Speckled Trout 
 
1st
 Locklin, Craig - M
4.1 
       
2nd
  Booker, John - M
4.1
Master Angler
Rian Lafon 
3rd
Miller, Dennis - M
4.0
 
Wahoo
 
1st
 Tidwell, Doug - M 26.1
Lady Angler
Ryleigh Maxwell 
2nd
--  
3rd
--  
Junior Angler 
- Boy
 Brayden Schwartz
White Trout 
 
 
1st
Sidner, Brandin - M
1.1
2nd 
Carpenter, Larry - M 
1.0
Junior Angler 
- Girl
 Katelyn Herrin
3rd 
  Phipps, Jordan - M
0.9 

Special Prizes:

Red - White - Blue:

Lion Fish: 1st, 2nd & 3rd Place Prizes 

Fish Angler   Total 
 Red - White - Blue      1st
 Ryan Maxwell  
 2nd
 Emalyn Maxwell  
 3rd  Ryleigh Maxwell  

Lion Fish

(by Total Count)

 1st Boudreax, Troy - M 153.0
 2nd Jones, Chad - M  97.0
 3rd Chenoworth, Mike - M   15.0

Other Special Dive Categories:

Largest Lionfish:

Largest Other In-Season Shot Fish: 

Fish Angler   Weight (Lbs.)

Largest Lion Fish

 1st  Boudreaux, Troy - M 2.0
 2nd Gibson, Harry - M   1.8 
 3rd Grant, Glenn - M   1.1 

Largest Other

In-Season Shot Fish

 1st Toner, Chad - M 27.9
 2nd Gibson, Harry - M    16.1 
 3rd    

2015 Results

2015 Leaderboard

Last Updated: June 7, 2015 18:00
Fish
Master Angler Weight (Lbs.)
Fish

Junior Angler

(Under Age 14)

Weight (Lbs.)
Bluefish
1st
 Maxwell, Ryan - M  2.1
Bluefish
1st
 Maxwell, Ryleigh - G
2.1 
2nd
 Herrin, Justin - M  2.0
2nd
 Herrin, Katelyn - G
2.0 
3rd
 Fuller, Wendy - L  1.6
3rd
Tindall, Kinsley - G  0.9 
Bonita
1st
McGaugh, Scott- M
 17.8
Bonito
1st
Dunford, Andrew - B
5.3
2nd
 Kulas, Kenneth - M  11.3
2nd
 Hall, Nicholas Alberto  5.1 
3rd
 Knell, James - M 11.1
3rd
 Hall, Nicholas Alberto 4.0 
Cobia
1st
 Salinas, Carson Boone - M 40.4
Croaker
1st
 Moseley, Preseley - B
0.4 
2nd
Napier, Phillip - M 
36.1
2nd
 Thomas, William - B
0.3 
3rd
Pohlmann, Leo - M 34.1 
3rd
Orlando, Levi - B
 0.3 
Dolphin
 
1st
Busby, Will - M 8.0 
Flounder
 
 
1st
Herrin, Katelyn - G

1.5

2nd
O'Daniel, Mason - M  7.7
2nd
 Lacour, Tyson - B
 1.0
3rd
 Service, Dylan - M 3.5 
3rd
 James, Allison - G
0.9 
Flounder
 
 
1st
 Pfeiffer, Austin - M  2.2
Grouper
 
 
1st
   
2nd
Fuller, Wendy - L  1.8
2nd
   
3rd
Manning, Curt - M  1.7
3rd
   
Grouper
 
 
1st
 Jernigan, Jennifer - M 20.8 
Mullet
 
 
1st
Wells, Evan - B
 1.8
2nd
Marks, Andrew - M  17.2 
2nd
Tindall, kinsley - G
1.6
3rd
 Jernigan, Cameron - M 12.8 
3rd
Buccella, Caleb - B
 1.4
King Mackerel
 
 
1st
Buccella, Caleb - B  24.4
Pinfish
 
 
1st
 Thomas, William - B 0.9
2nd
Wells, Evan - B  22.4
2nd
Schwartz, Brayden - B  0.7
3rd
Lynchard, Lane - M 20.3
3rd
Smith, Abigail - G  0.4
Mullet
 
 
1st
 DellaRatta, Pete - M  1.8
Redfish
 
 
1st
 Maxwell, Ryleigh - G  7.3
2nd
Anderson, Cody - M  1.7
2nd
Rimes, Ashley - G  6.6
3rd
 O'Daniel, Mason - M  1.5
3rd
Tindall, Kinsley - G  6.6
Redfish
 
 
1st
 Tyndall, Shaun - M  8.1
Skipjack
 
 
1st
Herrin, Katelyn - G   1.6
2nd
 Herrin, Justin - M  7.4
2nd
Rimes, Ashley - G   1.4
3rd
 Gill, Eric - M  7.1
3rd
Rimes, Tyler - G   1.2
Sheepshead
 
 
1st
 Sheppard, Cole - M 6.9
Snapper
 
 
1st
 Finelli, Kiera Rose - G  16.5
2nd
 Davis, Ronl - M  4.2
2nd
 Lafon, Evan - B  15.8
3rd
 Williams, Joel - M  1.9
3rd
Hand, Danny - B 
 14.6
Skipjack
 
 
1st
 Schmidt, Max - M  2.1
Spanish Makerel
 
 
1st
 Sutter, Sydney - G  5.8
2nd
Manning, Curt - M   1.9
2nd
 Gill, Amber - G  3.0
3rd
 Cantrell, Court - M  1.7
3rd
Snyder, Nate - B  2.0
Snapper
 
 
1st
Lafon, Ryan - M  23.2
Speckeld Trout
 
 
1st
 Schwartz, Brayden - B
 5.3
2nd
Griffith, Mark - M 19.6
2nd
Herrin, Katelyn - G
3.2 
3rd
Kew, Catherine - L 19.1
3rd
Moseley, Preseley - B
2.3
Spanish Mackerel
 
 
1st
 Sutter, John - M  3.7
White Trout 
 
 
1st 
Herrin, Katelyn - G 
0.6 
2nd
Gill, Caitie - L  3.4
2nd
Moseley, Preseley - B
0.4
3rd
 Barham, Robert - M  2.9
3rd
Thomas, Billie - G 
0.3 
 
Speckled Trout 
 
1st
Schwartz, Bradley - M
6.5 
       
2nd
 Rhodes, Cindy - L
 5.2
Master Angler
Ryan Maxwell 
3rd
Rhodes, Steve - M
4.1
 
Wahoo
 
1st
   
Lady Angler
Jennifer Jernigan 
2nd
   
3rd
   
Junior Angler 
- Boy
Andrew Dunford 
White Trout 
 
 
1st
 Carpenter, Larry - M
1.1 
2nd 
 Cantrell, Court - M
0.9 
Junior Angler 
- Girl
Ryleigh Maxwell 
3rd 
Furr, Bryant - M 
0.9 

Special Prizes:

Red - White - Blue:

Lion Fish: 1st, 2nd & 3rd Place Prizes 

Fish Angler   Weight (Lbs.)
 Red - White - Blue      1st
JD & Katelyn Herrin   
 2nd
   
 3rd    

Lion Fish

(by Total Weight)

 1st Boudreaux, Troy - M  45.0
 2nd  Toner, Chad - M 17.7 
 3rd  Spann, Ted - M 16.1 

2014 Results

2014 Leaderboard

Last Updated June 29, 2014 10:00 PM
Fish
Master Angler Weight (Lbs.)
Fish
Junior Angler Weight (Lbs.)
Amberjack
1st
   
Bluefish
1st
Huffman, Chloe - G 
2.5 
2nd
   
2nd
Maxwell, Emalyn - G 
2.0 
3rd
   
3rd
Canan, Adrianna - G  1.5 
Bluefish
1st
Fuller, Jamie - M

2.7 

Bonito
1st
Sandfort, Thomas - B 
7.8 
2nd
Carpenter, Larry - M 
1.3 
2nd
Wells, Evan - B  4.7 
3rd
Stewart Sr, Tim - M 
1.2 
3rd
   
Bonito
1st
Cavasos, Chase - M 
6.7 
Croaker
1st
Blocker, Cavan - B 
0.6 
2nd
Carlisle,  Roy - M
4.9 
2nd
Thomas, Billie - G 
0.6
3rd
 Buccella, Dan - M 2.6
3rd
Cutler, Emaline - G 
0.4 
Dolphin
 
1st
O'Daniel, Mason - M 19.2 
Flounder
 
 
1st
Schmidt, Wesley - B 

1.7 

2nd
Davis, Ronald - M  3.0 
2nd
Barden, Aubrey - G 
1.7 
3rd
Gorder, Ted - M  2.6 
3rd
Herrin, Katelyn - G 
1.3 
Flounder
 
 
1st
Stewart Sr, Tim - M 
2.2 
Grouper
 
 
1st
   
2nd
Tindall, Shaun - M 
1.9 
2nd
   
3rd
Jones, Brian - M 

1.6 

3rd
   
Grouper
 
 
1st
Davis, Hayden - M  13.3 
Pinfish
 
 
1st
Schmidt, Tyler - B 
0.7 
2nd
   
2nd
Griffin, Brayden - B 
0.6 
3rd
   
3rd
Huffman, Chloe - G 
0.3 
King Mackerel
 
 
1st
Canan, Lacey - L 
16.5 
Redfish
 
 
1st
Maxwell, Ryleigh - G 
6.0 
2nd
Jones, Brian - M 
15.9 
2nd
Herrin, Katelyn - G 
5.4 
3rd
Sanders, Jay - M 
14.4
3rd
Schmidt, Wesley - B 
4.6 
Redfish
 
 
1st
Maxwell, Ryan - M 
7.5
Skipjack
 
 
1st
Blocker, Cavan - B 
2.1 
2nd
Gill, Caitie - L
7.2
2nd
Huffman, Chloe - G 
1.8 
3rd
Sidner, Steve - M 
6.7
3rd
Canan, Adrianna - G 
1.3 
Sheepshead
 
 
1st
Robertson, Kyle - M 
7.3 
Snapper
 
 
1st
Dunford, Andrew - B 
18.9 
2nd
Tindall, Shaun - M 
6.1 
2nd
Crain, Parker - B 
9.2 
3rd
Robertson, Deana - L 
5.6 
3rd
Duke, Ana Beth - G
6.2 
Skipjack
 
 
1st
Gill, Caitie - L 
1.6 
Spanish Mackerel
 
 
1st
Gill, Amber - G 
1.8 
2nd
Huffman, Lachell - L 
1.6 
2nd
Griffin, Brayden - B 
1.7 
3rd
Fuller, Wendy - L 
1.5 
3rd
Schmidt, Max - B 
0.8
Snapper
 
 
1st
Della Rotta, Pete - M 
18.3
Speckled Trout
 
 
1st
Herrin, Katelyn - G 
6.0 
2nd
Joffrion, Chuck - M 
16.8 
2nd
Gill, Amber - G 
3.3 
3rd
Dunford, Charlie - M 
15.8 
3rd
Cutler, Emaline - G 
2.8 
Spanish Mackerel
 
 
1st
Cavasos, Chase - M
6.4 
White Trout
 
 
1st
Blocker, Cavan - B 
0.7 
2nd
Barham, Robert - M 
3.3 
2nd
Canan, Adrianna - G 
0.4 
3rd
Service, Dustin - M 
2.4 
3rd
 Sidner, Falcon - B
0.4 
Speckled Trout
 
 
1st
Barden, Chad - M 
5.0 
Lion Fish
(by Count) 
 
1st
 
 
2nd
Finley, Chris - M 
4.3 
2nd
 
 
3rd
Herrin, Justin - M 
4.1 
3rd
 
 
 
Wahoo 
 
1st
 
 
       
2nd
 
 
Master Angler
O'Daniel, Mason 
3rd
 
 
 
White Trout 
 
1st
Carpenter, Larry - M 
0.9 
Lady Angler
Canan, Lacey 
2nd
Phipps, Austin - M 
0.8 
3rd
Sidner, Steve - M 
0.3 
Junior Angler 
- Boy
Blocker, Cavan 
 
 Lion Fish
 (by Count)
1st
Clark, Bryan - M 
103 
2nd
 
 
Junior Angler 
- Girl
Gill, Amber 
3rd
 
 

Special Prizes:

Red - White - Blue: Sidner Family

Lion Fish: Clark, Bryan

2013 Results

2013 Leaderboard

Fish
Master Angler Weight (Lbs.)
Fish
Junior Angler Weight (Lbs.)
Amberjack
1st
   
Bluefish
1st
Austin Phipps - B
1.3
2nd
   
2nd
Aaric Pearson - B
1.1
3rd
   
3rd
   
Bluefish
1st
Nick Henry - M

2.5

Bonito
1st
Preston McLeod - B
13.1
2nd
Jace Amberson - M
2.5
2nd
   
3rd
Jimmy Madden - M
2.0
3rd
   
Bonito
1st
Matt Watts - M
7.7
Croaker
1st
Max Schmidt - B
0.6
2nd
Michelle Carson - F
5.9
2nd
Tyson Lacour - B
0.5
3rd
   
3rd
Adrianna Canan - G
0.3
Dolphin
 
1st
   
Flounder
 
 
1st
Billie Thomas - G

1.5

2nd
   
2nd
Ethan Thomas - B
1.3
3rd
   
3rd
Allison Linkous - G
1.2
Flounder
 
 
1st
J. D. Gilliand - M
2.2
Grouper
 
 
1st
   
2nd
Rusty Brake
1.7
2nd
   
3rd
Patsy Thomas

1.5

3rd
   
Grouper
 
 
1st
   
Pinfish
 
 
1st
Ethan Thomas - B
0.4
2nd
   
2nd
Katie Snyder - G
0.4
3rd
   
3rd
Ford Bonnin - B
0.3
King Mackerel
 
 
1st
Leann McLeod - L
16.0
Redfish
 
 
1st
Aaric Pearson - B
4.0
2nd
Hollie Markoff - L
10.8
2nd
Adrianna Canan - G
4.0
3rd
Mathew Markoff - M
10.3
3rd
Joseph Douglas - B
3.0
Redfish
 
 
1st
Blake Hammac - M
5.5
Skipjack
 
 
1st
Olivia Linton - G
2.8
2nd
Austin Robertson - M
5.4
2nd
Austin Phipps - B
2.2
3rd
Taylor Sharp - L
5.2
3rd
Aaric Pearson - B
1.7
Sheepshead
 
 
1st
Ron Davis - M
4.8
Snapper
 
 
1st
Caleb Buccella - B
12.0
2nd
Kristopher Way - M
3.6
2nd
Claire McLeod - G
10.9
3rd
Aubrey Barden - G
2.0
3rd
Mykenzie McLeod- G
6.6
Skipjack
 
 
1st
Court Cantrell - M
2.6
Spanish Mackerel
 
 
1st
Christian Burger- B
3.6
2nd
Lachell Huffman - L
2.3
2nd
Max Schmidt - B
3.1
3rd
Rusty Brake - M
2.1
3rd
Jared Thomas - B
2.5
Snapper
 
 
1st
Savannah Anderson - L
21.1
Speckled Trout
 
 
1st
Aubrey Barden - G
3.7
2nd
Austin Pfeiffer - M
17.0
2nd
Katelyn Herrin - G
2.9
3rd
Royce Bullock - M
14.6
3rd
Briceson Bonnin - B
2.7
Spanish Mackerel
 
 
1st
Jace Amberson - M
4.3
White Trout
 
 
1st
Austin Phipps - B
1.7
2nd
Nick Henry - M
3.2
2nd
Ben Linkous - B
0.9
3rd
Kristopher James - M
2.0
3rd
Ryleigh Maxwell - G
0.4
Speckled Trout
 
 
1st
Mike Nelson - M
4.6
       
2nd
Jimmy Madden - M
4.5
Master Angler
Jace Amberson
3rd
Jamie Fuller - M
4.4
Wahoo
 
 
1st
   
Lady Angler
Leann McLeod
 
 
 
2nd
   
3rd
   
Junior Angler - Boy
Caleb Buccella
 
 
White Trout
1st
Larry Carpenter - M
2.5
2nd
Taylor Davis - M
0.9
Junior Angler - Girl
Olivia Linton
 
3rd
Court Cantrell - M
0.9

Page 1 of 3